Technik pojazdów samochodowych

Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło także zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych. Pojazdy, które są naszpikowane elektroniką i nowoczesnymi technologiami wymagają dobrze przygotowanej kadry fachowej do ich napraw i obsługi. Technikum pojazdów samochodowych, dzięki nowemu programowi nauczania nadąża za postępem technicznym w tym zakresie i pozwala na wykształcenie fachowców poszukiwanych przez pracodawców.

Absolwent ma szansę zatrudnienia w:
- salonach obsługi i sprzedaży samochodów;
- warsztatach naprawczych pojazdów samochodowych;
- stacjach diagnostyki pojazdów;
- zajezdniach i bazach transportowych;
- firmach przewozowych i kurierskich;
- firmach sprzedających części samochodowe i materiały eksploatacyjne;
- firmach produkujących różnego typu pojazdy, w montowniach.

W trakcie 4-letniej nauki uczeń zdobywa wykształcenie ogólne, przygotowujące do egzaminu maturalnego oraz wykształcenie zawodowe, przygotowujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
altKształcenie zawodowe realizowane jest poprzez naukę przedmiotów zawodowych (np. podstawy konstrukcji maszyn, przepisy ruchu drogowego, silniki pojazdów samochodowych, podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych, elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych, pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych) oraz zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe organizowane przez szkołę w oparciu o bazę własną, przy współpracy z rożnymi firmami z branży motoryzacyjnej (w stacjach obsługi, stacjach kontroli pojazdów samochodowych, autoryzowanych stacjach obsługi samochodów) i w ramach praktyk zagranicznych (zobacz praktyki w Danii)
W ramach programu prowadzona jest nauka jazdy samochodem – możliwość zdobycia prawa jazdy kategorii B.