Przez Kaczki do Europy

Powyższe słowa można uznać za kwintesencję Wieczoru Nauki w naszej szkole. Przybyli do nas dnia 27 kwietnia 2018r. gimnazjaliści z Dobrej i Pęczniewa wraz z opiekunami. Wstępna informacja Dyrekcji o szkole zdecydowanie odbiegała od sztampowych wypowiedzi tego rodzaju. Szkoła widziana oczyma Dyrektora Krzysztofa Świerka jawiła się przybyłym uczniom jako miejsce wyjątkowo atrakcyjne i dające prawie nieograniczone możliwości. Nogi aż same prowadzą. Jest świetnie! To jest moja szkoła pierwszego wyboru. Tu nie jest sztywno. Od atrakcji do atrakcji… – oto niektóre wypowiedzi uczniów dobrze oddające ich emocje. Prezentacja szkoły dokonana przez Dyrektora miała charakter luźnej pogawędki z młodzieżą, ale obfitej w ważne i inspirujące treści. Młodzież nie usłyszała typowych sloganów, lecz konkretne i bardzo interesujące propozycje. Można było zapoznać się z ciekawym wykładem na temat postawy ucznia, który ma być zainteresowany światem, twórczy, zadający ważne pytania i oczekujący ważnych odpowiedzi. Już na początku gimnazjaliści szybko zorientowali się, że trafili do szkoły, która nie jest zwyczajna, w której ceni się innowacyjność, co więcej odwagę w wyrażaniu swoich przemyśleń, uczuć, pomysłów. Do tej szkoły trzeba dorosnąć – tak z pewnością pomyślał niejeden gimnazjalista. Dalszy ciąg prezentacji Dyrektora dotyczył kształtowania postawy interdyscyplinarnej, umiejętności językowych, komunikacyjnych.  Musicie umieć czytać człowieka – niewątpliwie tego rodzaju wskazówkę gimnazjalista usłyszał pierwszy raz w życiu. Szkoła w Kaczkach przedstawia się zatem nie tylko w kategoriach swej atrakcyjności, ale pewnego rodzaju zadania. Uczeń usłyszał, że w życiu ważne są odwaga i abstrakcyjne myślenie, wyjście poza standardy ,,poza ramki”. Z czym wam się kojarzy szkoła – pytał Dyrektor. Kojarzyła się z budynkiem, przykrym obowiązkiem, oczywiście ze zdobywaniem wiedzy itp. No tak, ale czy na przykład może być szkoła bez budynku, pytał dalej Dyrektor. Okazuje się, że to wizja całkiem realna. Celem wieczoru nauki było nie tylko zainteresowanie szkołą jako taką, ale spowodowanie też pewnej dezorientacji w postrzeganiu współczesnego oblicza nauki. Odejście od schematycznego postrzegania szkoły wyłącznie jako placówki dydaktyczno-wychowawczej w wydaniu tradycyjnym. Szkoła nastawiona na rozwój nie może być szkołą stawiającą ograniczenia. Standardowe, tradycyjne nauczanie to nie wizja dla naszej szkoły. Próbujemy tworzyć szkołę odpowiadającą na wezwania współczesnego świata. Sami oceńcie czy warto brać w tym udział? Marzeniem Dyrektora jest przeorientowanie sposobu postrzegania szkoły. Nauka to olbrzymi wysiłek, któremu trzeba sprostać. Kończąc swą wypowiedź Dyrektor życzył młodzieży dobrych decyzji. Oznacza to z pewnością podjęcie wysiłku bycia uczniem naszej szkoły. Komentarze młodzieży były jednoznaczne, m.in. Spoko szkoła! Atmosfera fajna! Fajni nauczyciele i dyrekcja. Bardzo sympatyczni ludzie. Wszyscy są troskliwi. Głos Dyrektora był też wstępem do zwiedzania szkoły ,,od środka”. Gimnazjaliści zostali zaproszeni na małe co nieco. Pieczone przez uczniów naszej szkoły rogaliki okazały się hitem kulinarnym. Po rogalikach była jazda na gokartach. Ciąg dalszy to warsztaty kulinarne o wdzięcznej nazwie ,,Zostań nowym MasterChef’em”. Kolejny punkt znacznie podniósł poprzeczkę atrakcyjności, dotyczył bowiem miłej informacji związanej z ewentualnym zarobieniem wielkiej fortuny. Spodziewane pieniądze miała przynieść działalność spedycyjna. Wszystko pod hasłem: Poszukiwany spedytor! – jak zarabiać olbrzymie pieniądze na transporcie! Innowacyjne techniki wykorzystywane w budownictwie to kolejny punkt programu. Szczegóły gimnazjaliści poznali, słuchając nauczyciela przedmiotów budowlanych.
Czy ten ciągnik potrzebuje jeszcze operatora? – pokaz ciągnika rolniczego z geodezyjnym odbiornikiem GNSS. Okazało się, że niekoniecznie. Oczywiście wszyscy chcieli usiąść za kierownicą tak nowoczesnego sprzętu. Uczniowie z zapałem jeździli po szkolnym placu pod opieką nauczyciela. Dopełnieniem przejażdżki była prezentacja dotycząca reaktywacji Fergusona, której dokonali uczniowie klas mechanizacji rolnictwa.
Następną atrakcją wieczoru, tuż po kolacji, był pokaz kamery termowizyjnej przyjęty z wielkim zainteresowaniem. Co jeszcze odkrywali gimnazjaliści podczas wieczoru nauki?
Przedostatnim punktem pasjonującego programu były warsztaty pod nazwą ,,Zostań dziennikarzem radiowym”, które odbyły się w profesjonalnym studiu nagrań. Zaproszeni goście mieli także okazję wypróbowania swoich sił w różnego rodzaju zajęciach sportowych pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego. Młodzież wraz z opiekunami spędziła noc w szkolnym internacie. W sobotę natomiast po śniadaniu gimnazjaliści wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych, które zakończyły i tak wypełniony program. Więcej zdjęć.