Lingwistyczne zmagania w Instytucie Filologii Rosyjskiej UAM w Poznaniu

Lingwistyczne zmagania w Instytucie Filologii Rosyjskiej UAM w Poznaniu

Lingwistyczne zmagania w Instytucie Filologii Rosyjskiej UAM w Poznaniu

Decyzją Wielkopolskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Rosyjskiego uczennica klasy III LOA Weronika Grązik została zakwalifikowana do eliminacji okręgowych II stopnia.  Awans na kolejny szczebel zmagań językowych możliwy był dzięki uzyskaniu przez Weronikę najwyższego wyniku podczas eliminacji I stopnia. Ciężka praca zaowocowała sukcesem i uczennica znalazła się wśród, najlepiej władających językiem rosyjskim, uczniów szkół średnich w całym okręgu (województwo wielkopolskie i lubuskie). Należy podkreślić, że uczniowie rywalizujący w okręgu to w większości osoby, dla których język rosyjski jest językiem ojczystym.
Poznańskie eliminacje rozpoczęły się 4 marca egzaminem ustnym, a zakończyły, dnia  następnego, testem leksykalno – gramatycznym, wymagającym nawet rozumienia tekstu dzieła mistrza Dostojewskiego – Zbrodni i kary w oryginale.
Podczas uroczystego otwarcia 47 Olimpiady Języka Rosyjskiego obecne były władze Wydziału Neofilologicznego, w osobie prof. UAM dr hab. Aldony Sopaty, pracownicy Instytutu Wschodniego prof. dr hab. Artur Kijas i dr Bartłomiej Garczyk oraz władze Instytutu Filologii Rosyjskiej na czele z jej dyrektorem dr hab.,  prof. UAM Andrzejem Sitarskim i sekretarzem naukowym Olimpiady dr Wojciechem Kamińskim.
Kadra naukowa podkreślała podczas wystąpienia, jak ważna jest znajomość języków obcych. Sama praca nad językiem to niezwykła przygoda, przynosząca w przyszłości nie tylko wysoki dochód, ale również zrozumienie drugiego człowieka i otwarcie na inną kulturę.
Wydział Neofilologiczny planuje w roku akademickim 2016/2017 otwarcie 44 kierunków, od Lingwistyki stosowanej, Komunikacji i Zarządzania Zasobami Informacji po Sinologię.
Wizyta na Uniwersytecie A. Mickiewicza, pozwoliła uczennicy na zapoznanie się z życiem naukowym i studenckim oraz utwierdziła w przekonaniu, że na rynku pracy znajomość jednego języka obcego to minimum, dwóch to tylko standard, a trzech – dodatkowy atut.
Sprawne posługiwanie się językami należy obecnie do jednych z bardziej pożądanych umiejętności. Pracodawcy oczekują nie tylko czystej znajomości języków obcych, ale także sprawnego komunikowania się i umiejętnego wykorzystywania językowego potencjału. Lingwista dziś to osoba, która zmieniając język potrafi przestawić się na inny świat, inną kulturę i inne myślenie, zna pułapki dosłowności i moc perswazji a także umie unikać faux pas!

Gratulujemy Weronice wysokiego wyniku, w klasyfikacji ogólnej wyprzedzili ją tylko native speakerzy!

Galeria

Skip to content