ZSR Kaczki na Konkursie Kulinarnym „Sportowa Wiosna 2018”

Technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Rolniczych znalazło się wśród 12 najlepszych szkół gastronomicznych w całym kraju! Stało się to za sprawą III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego ,,Sportowa Wiosna 2018”, który odbył się w dniu 5 marca 2018 r. w Hotelu Mistral Sport **** w Gniewinie.
W III edycji konkursu naszą szkołę reprezentowali Klaudia Gruszczyńska i Krystian Grzywacz. Klaudia i Krystian przygotowali danie, w którym, jakżeby inaczej, główną rolę odegrała kaczka. Przygotowanie tej potrawy pozwoliło im znaleźć się w czołówce sportowych mistrzów kuchni.
Na potrzeby konkursu sala restauracyjna hotelu Mistral Sport zamieniła się w jedną wielką kuchnię z profesjonalnymi stanowiskami do gotowania. Do konkursu zgłosiło się 38 drużyn, jednak kucharskie umiejętności zaprezentowało 12 najlepszych szkół gastronomicznych z całego kraju. Motywem przewodnim były sport i wiosna, uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie dania głównego związanego ze sportem i wiosną oraz deseru z czekolady. Dania sportowe to dania fit, lekkie, fantazyjne, nieprzygotowywane na co dzień w warunkach domowych i restauracyjnych. Uczestnicy konkursu w czasie 120 minut mieli za zadanie przygotować 7 porcji – 6 dla jury i jedną na stół prezentacyjny. Celem konkursu jest rozwijanie talentów młodych adeptów sztuki kulinarnej oraz wykształcenie u nich własnych metod pracy. Młodzi mistrzowie sztuki kulinarnej mieli niełatwe zadanie, ponieważ jury oceniało wizualną stronę potraw, smak, zgodność z tematyką konkursu, stosowane techniki kulinarne, sposób podania oraz ,,mice en place”. Specjalnym gościem konkursu był p. Kurt Scheller – szwajcarski krytyk kulinarny i założyciel Akademii Kulinarnej sygnowanej jego nazwiskiem. Patronat honorowy nad konkursem objęło stowarzyszenie Kucharzy Polskich a przewodniczącym jury był jego prezes p. Krzysztof Szulborski. Podczas kulinarnych zmagań uczniowie odczuli przyjazną atmosferę stworzoną przez organizatorów konkursu i 14- osobowe jury. Wśród tegorocznego jury znalazło się wiele znanych osobowości świata kulinarnego z całej Polski, wśród nich min: Kurt Scheller, Patryk Dziamski – doradca kulinarny, restaurator Poznania, uczestnik Top Chef, Mariusz Pieterwas – właściciel, szef kuchni restauracji Krew i Woda w Gdyni, Tomasz Jakubiak – znany kucharz i dziennikarz kulinarny, Phelippe Abraham – pochodzący z Francji szef restauracji w Gdyni i Sopocie, Artur Dzierzbicki – kucharz Drużyny KKS Lech Poznań i Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej U21, Ewa Olejniczak – szef kuchni Scheraton Sopot Hotel, Gerard Rytter – szef kuchni marki Develay Polska, Magdalena Wieczorek – dietetyk zajmujący się żywieniem sportowców z Hotelu Mistral Sport, Przemysław Langowski – szef kuchni w Gdańsku. Klaudia i Krystian oceniani byli więc przez największe sławy, co przydaje splendoru ich sukcesowi.
Dodatkową atrakcją konkursu był pokaz carvingu prowadzony przez Dominikę Sadowską i Pawła Sztenderskiego – mistrzowie tej sztuki zamieniali warzywa i owoce w obrazy 3D. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stanowisko, na którym powstawały czekoladowe praliny. Świat czekolady reprezentował Marcin Surdyk – doradca technologiczny i cukiernik.
Klaudia i Krystian zostali nagrodzeni dyplomami, zestawami noży Fiskars i odzieżą kucharską. Powodem do dumy jest fakt, że umiejętności naszych uczniów dostrzegli członkowie jury, dodatkowo proponując kilkudniowe staże w restauracjach w Poznaniu i Gdyni. Uczestnictwo w tak prestiżowym konkursie pozwoliło uczniom nawiązać liczne kontakty, przezwyciężyć stres, wzbogacić swoją wiedzę z zakresu żywienia, poznać nowe technologie i trendy gastronomiczne.
Gratulujemy naszym przyszłym mistrzom sztuki kulinarnej oraz opiekunkom: p. Ewie Kowalskiej i p.Monice Kędzi.