ZSR CKP zmieni polską motoryzację?

„To może być historyczny dzień dla polskiej motoryzacji.” – tak o spotkaniu inaugurującym Radę do spraw kompetencji w sektorze motoryzacyjnym z uwzględnieniem elektromobilności pisała w dniu 18 września br. Polska Izba Motoryzacji. W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii powołano grupę ekspercką składającą się m.in. z przedstawicieli biznesu, instytucji edukacyjnych, samorządów, instytucji badań i analiz, a także uczelni wyższych, która przygotowywać będzie zmiany w systemie kształcenia tak, aby szkoły i uczelnie zapewniły pracowników gotowych na wyzwania nowej ery w tym sektorze.
„Naszym zadaniem jest połączenie biznesu i edukacji, aby zapewnić w przyszłości kształcenie osób o odpowiednich kwalifikacjach i kompetencjach. Działając razem: przemysł, rząd, samorządy, rodzice i młodzież, stworzymy system edukacji zawodowej zapewniający wykształcenie pożądanych przez polską gospodarkę fachowców w sektorze motoryzacyjnym” mówił podczas spotkania Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.
Kilkudziesięciu ekspertom, przedstawicielom nauki, rynku pracy i administracji z całej Polski wręczono nominacje na członków Rady ds. kompetencji w sektorze motoryzacyjnym. W gronie zaufanych ekspertów sektora motoryzacyjnego znalazł się również Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich – Krzysztof Świerk, który podczas inauguracyjnej konferencji pn. „Nowe kompetencje na nowe czasy” przedstawił wszystkim uczestnikom spotkania działania realizowane przez ZSR CKP Kaczki Średnie, a także plany na przyszłość połączone z szeroko zakrojoną współpracą placówki z przemysłem motoryzacyjnym.
„Cieszę się, że przemysł motoryzacyjny chce zadbać o swoją przyszłość. Bez kompetentnych pracowników trudno myśleć o dynamicznym rozwoju. Branża musi zbudować taki system podnoszenia kwalifikacji, który będzie sprzyjał zwiększaniu produktywności” – stwierdził Jan Filip Staniłko, dyrektor departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
To ogromne wyróżnienie dla Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich potwierdza skuteczność działań i drogę obraną przez placówkę mającą na celu przygotowanie młodzieży do wymagań stawianych przez rynek pracy. Liczne projekty i wychodzenie poza ramy standardowej edukacji sprawiają, że szkoła doceniana jest w całym kraju za swoją innowacyjność i nietuzinkowe podeście do edukacji zawodowej. Przed ZSR CKP Kaczki Średnie obecnie intensywny okres pracy nad zmianą edukacji w zakresie sektora motoryzacji. Mamy nadzieję, że wypracowane rozwiązania będą owocne i przysłużą się rozwojowi tej branży w naszym kraju, a także być może staną się powodem do zainteresowania branży motoryzacyjnej naszym regionem.
Inicjatorami powołania Rady są Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, członek Konfederacji Lewiatan, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polska Izba Motoryzacji.