ZSR u lokalnego rzeźbiarza

ZSR u lokalnego rzeźbiarza

ZSR u lokalnego rzeźbiarza

Dobiegł kresu realizowany w szkole projekt „Z Kaczek Średnich do Wielkiej Kultury” wygrany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSR w Kaczkach Średnich na Rzecz Rozwoju Szkoły i Środowiska Lokalnego w tegorocznej edycji konkursu dotacyjnego Fundacji PZU Warszawa. Ostatnim przedsięwzięciem było spotkanie klasy I TMRiA z artystą ludowym panem Piotrem Staszakiem w Gminnym Ośrodku Kultury „Wozownia” w Brudzewie.
Uczniom zaprezentowane zostały rzeźby powstałe podczas plenerów artystycznych, których tematem były postaci bajkowe i ławka. Pan Piotr Staszak, podczas krótkiej prelekcji, wspominał swe początki artystyczne, mówił o kontynuacji rodzinnej tradycji, narzędziach, nowoczesnej technice i rodzajach drewna. Uczniowie od początku spotkania zorientowali się, że mają do czynienia z artystą, ale przede wszystkim pasjonatem, osobą obdarzoną niezwykłą siłą. Zaprezentowane prace pozwalały odczytać cechy twórców ludowych: prostotę, naiwność, własną wizję i indywidualny styl. Pan Piotr Staszak podkreślał, że rzeźba ludowa nie powinna być realistyczna, bo wyobraźnia, szlachetny, ale i zaskakujący materiał, jakim jest drewno, skłaniają do kreacyjności.
Istotną częścią spotkania był pokaz, podczas którego piły łańcuchowe w rękach artysty zamieniły klocek drewna w piękną sowę. Młodzież także miała okazję spróbować rzeźbiarstwa tradycyjnego, świetnie posługiwała się dłutem i młotkiem, ale efekt nie był tak spektakularny. Z pewnością zabrakło czterdziestu lat doświadczenia i talentu.
Spotkanie z artystą było doskonałą okazją zaprezentowania działań kulturowych w przestrzeni lokalnej, bo to co dzieje się wokół nas, nie może być pomijane.

Galeria

Skip to content