Warsztaty Narodowego Czytania

Warsztaty Narodowego Czytania

Warsztaty Narodowego Czytania

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie w całej Polsce czytano wybitne utwory, należące do kanonu naszej literatury. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów, przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Wspólnym mianownikiem wybranych tekstów jest polskość, treści uniwersalne, z ponadczasową refleksją na temat człowieka i społeczeństwa. Łączy je również precyzja stylu, zwięzła forma i plastyczne opisy. Utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego chociaż reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – to na trwałe wpisały się w historię polskiej kultury.
Towarzyszyły one Polakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność Ojczyzny i szukali odpowiedzi na problemy i wyzwania swoich czasów. Dziś również uczą właściwych postaw prospołecznych- od solidarności, wrażliwości na ludzką krzywdę- po szanowanie narodowej historii. Znajdziemy w nich wyjątkowe portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne. To dzieła mimo niewielkich rozmiarów doniosłe. Dzięki uprzejmości Dyrekcji, tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się w Centrum Precyzyjnego Rolnictwa, udowadniając, że literatura jest pomostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, aby jednoczyć i zespalać czytelników wokół wspólnych działań i wartości.
Foto: Sandra Zielińska

Galeria