Niepodległość i wolność kochamy, rozumiemy, nigdy ich nie oddamy

Niepodległość i wolność kochamy, rozumiemy, nigdy ich nie oddamy

Niepodległość i wolność kochamy, rozumiemy, nigdy ich nie oddamy

W piątek 8 listopada w Zespole Szkół Rolniczych odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Młodzież wyraziła swoją miłość do niepodległej ojczyzny śpiewem i tańcem, odkrywając na nowo historię swoich przodków.
Na początek nastolatkowie zaprezentowali wszystkim zgromadzonym w szkolnej auli poloneza, będącego polskim tańcem narodowym. Swój układ zatańczyli do muzyki skomponowanej na potrzeby produkcji „Czas honoru”. Ich poczynaniom przyglądali się nauczyciele, uczniowie, a także przybyli goście: naczelnik wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku – Sławomir Kosobudzki oraz reprezentujący KPP w Turku, naczelnik Wydziału Prewencji – młodszy inspektor Wiesław Raczyk.

Podczas powitalnego przemówienia dyrektor ZSR CKP mówił o tym, że od słynnego 11 listopada 1918 roku minęło już 101 lat, z racji tego współcześnie żyjącym, szczególnie ludziom młodym, ciężko jest wyobrazić sobie, o co dokładnie walczyli przodkowie. Trzeba jednak dbać o pamięć o tamtych wydarzeniach, gdyż to bohaterowie z przeszłości sprawili, że dziś Polacy mogą żyć w wolnym i suwerennym kraju. Dyrektor podkreślał, by wolność pielęgnować każdego dnia, dbać o nią. – Już wstęp dzisiejszej akademii pokazał, że nasz kraj oparty jest na pięknej tradycji, zamiłowaniu do tego, co polskie, na pielęgnowaniu tego, co zrobili nasi dziadowie – mówił dyrektor ZSR CKP.

Piątkowa akademia przypomniała wszystkim widzom, że droga Polski ku niepodległości nie była przeprawą łatwą. Była drogą bolesną, wielce trudną, najeżoną przeszkodami. Wspominano takie wydarzenia, jak rozbiory, wybuchy poszczególnych powstań, utworzenie Legionów Polskich, aż wreszcie 11 listopada 1918 roku w Compiegne doszło do zawieszenia broni pomiędzy państwami biorącymi udział w I wojnie światowej. Ta krótka powtórka z historii połączona została z wykonaniem najpopularniejszych pieśni patriotycznych, jak również utworów nieco nowszych, np. z repertuaru Chłopców z Placu Broni.

Uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod okiem nauczycieli przygotowali: Aleksandra Jesiołowska, Iga Kurasik, Jakub Naparty, Fabian Doliński, Kamil Waliszek, Magdalena Cicha, Patryk Skąpski, Piotr Korczyński, Vlad Szulc, Wiktoria Krawczyk, Dominika Wieczorek, Filip Kubiak, Agnieszka Straszewska, Nikola Skonieczka, Krystian Tyczka, Natalia Misko, Anna Matysiak, Wiktor Siwek, Sandra Zielińska, Klaudia Gryczyńska, Mateusz Żołątkiewicz, Szczepan Legucki, Nikola Grzelak, Sebastian Świerk.

Akademia nie była jedynym wydarzeniem, upamiętniającym rocznicę 11 listopada 1918. W ramach piątkowych obchodów uczniowie i nauczyciele ZSR CKP wzięli udział we wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”.

Galeria

Skip to content