Sherlock, escape room i językowe zagwozdki czyli “Language Abenteuer”

W czwartek 7 listopada w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich zjawili się nastolatkowie z najróżniejszych zakątków powiatu tureckiego, a także miejscowości ościennych. Reprezentanci 10 szkół podstawowych, wykazujący szczególne zainteresowanie nauką języków obcych, rywalizowali ze sobą podczas gry terenowej “Language Abenteuer”. Najlepiej z zadaniami wymagającymi nie tylko wiedzy, ale też spostrzegawczości i sprytu poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej.

Uczestnicy konkursu odwiedzili rozmaite sale lekcyjne, między innymi klasopracownie w których na co dzień swe umiejętności doskonalą uczniowie technikum organizacji reklamy i klas żywieniowych. Nastolatkowie musieli np. przygotować napój zgodnie z wytycznymi obcojęzycznego przepisu, a w chwilę później stanęli oko w oko ze słynnym detektywem Sherlockiem Holmesem. Mistrz dedukcji miał gorszy dzień, ponieważ jego asystentka pogubiła w jednej z sal językowych ważne notatki, a odnaleźć je mogli właśnie uczniowie miejscowych szkół podstawowych. Nie mniejszych emocji dostarczył młodym ludziom naszpikowany zagadkami escape room. Za każdym razem sukces gwarantowała znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, w zależności od sytuacji.

Gdy poszczególne grupy odwiedziły już wszystkie konkursowe stacje, przyszedł czas na podsumowanie wyników. Te prezentowały się następująco:
I miejsce – grupa czarna: uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863r.
w Tuliszkowie (Natalia Grześkiewicz, Julia Kocimska, Tomasz Sikora, opiekun – Marcin Pilarski) oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku (Tamara Driessen, Filip Kaźmierczak, Wiktoria Szymańska, opiekun – Emilia Szymaniak).
II miejsce – grupa zielona: uczniowie Szkoły Podstawowej w Dziadowicach (Wiktor Cieślak, Emre Ibryam, Bartosz Wiśniarek, opiekun – Anna Węs), Szkoły Podstawowej w Koźminie (Wiktoria Marciniak, Łukasz Opas, Łukasz Śmigielski, opiekun – Halina Kuśmirek) oraz Szkoły Podstawowej w Słodkowie (Igor Gawlak, Tobiasz Wojciechowski, Dominika Zakrzewska, opiekun – Anna Bonikowska, Anna Szambelańczyk).
III miejsce – grupa czerwona: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Turek (Sara Gil, Antoni Jędrasiak, Wojciech Poliński, opiekun – Sylwia Kulesza), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Dobrej (Karolina Koszela, Nikola Langowska, Martyna Milczarek, opiekun – Barbara Oleksy) oraz Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich (Julia Baras, Natalia Folwarczyk, Szymon Jankowski, opiekun – Aleksandra Stasiak).
Poza podium znalazła się grupa niebieska, którą tworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej
w Brudzewie oraz Szkoły Podstawowej w Galewie.
Gra terenowa nie była jedyną formą wiedzowej rywalizacji. Uczestnicy konkursu “Language Abenteuer” wzięli również udział w quizie, zorganizowanym w szkolnej auli. W tym przypadku trzy czołowe miejsca wywalczyli reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Dobrej, Szkoły Podstawowej w Dziadowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku. Najlepsi odebrali nagrody, dyplomy i pamiątkowe medale z rąk dyrektora ZSR CKP – Krzysztofa Świerka.
Konkurs “Language Abenteuer” przygotowali nauczyciele języków obcych ZSR CKP: Agnieszka Szymańska, Sylwia Chrzuszcz, Anna Grzelewska, Marta Zefirian-Śliga oraz Barbara Piąstka-Dopieralska oraz uczniowie – uczestnicy staży zagranicznych w ramach projektu „Ponadwymiarowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanych ze środków POWER, wykorzystując doświadczenie zdobyte w zagranicznych przedsiębiorstwach przygotowali stacje konkursowe, dzieląc się przy tym rezultatami projektu. W organizacji wydarzenia pomogli następujący uczniowie: Julia Szelągowska, Sandra Ziętek, Kinga Jóźwiak, Zuzanna Mikołajczyk, Tobiasz Mituta, Jakub Cidyło, Kinga Grzelak, Rita Adamczewska, Brzeziecka Wiktoria, Mazurek Martyna, Julia Młodzieniak, Julia Bartnik. Klaudia Nowakowska, Marcin Chojnacki, Anna Matysiak, Norbert Graczyk, Wiktoria Jakubowska i Szczepan Legucki.