Zawodowa « przygoda » ZSR w Holandii

W przeuroczym holenderskim miasteczku Doetinchem odbyło się szkolenie zawodowe, w którym wzięli udział nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczych
w Kaczkach Średnich. Było to możliwe dzięki członkostwu ZSR CKP
w zespole projektowym partnerstw strategicznych VETMO4TL.
Jednym z celów projektu VETMO4TL jest organizowanie warsztatów szkoleniowych dla nauczycieli z dziesięciu krajów partnerskich. Do Holandii,
na zaproszenie partnera odpowiedzialnego za całe przedsięwzięcie,
udało się 30 nauczycieli z pozostałych krajów, tj. z Niemiec, Irlandii, Polski, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Portugalii. Trwające trzy dni międzynarodowe spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń. Zaliczyć
do nich można m.in. wizyty w nowoczesnych oddziałach szkoły Graafschap College oraz dużej firmy spedycyjnej – Mainfreight’s Heerenberg.
Podczas odwiedzin w szkole uwagę przybyłych przykuły nowocześnie wyposażone pracownie zawodowe, takie jak stanowiska spedytorów, przykładowy magazyn, czy też restauracja, w której uczniowie serwują przygotowane przez siebie potrawy, władając przy tym świetnym angielskim. Na długo we wspomnieniach uczestników pozostanie na pewno wizyta w firmie transportowej, a to ze względu na ogromnych rozmiarów magazyny, w których można było m.in. podziwiać maszyny należące do amerykańskiej firmy John Deere. Holenderska firma zajmuje się nie tylko ich dystrybucją, ale także montuje od podstaw produkty tej firmy.
Ciekawym doświadczeniem było dla nauczycieli spotkanie się z kolegami
z innych krajów i uświadomienie sobie, że międzykulturowe spotkanie uczy nas otwartości, pewności siebie. Pozwala na poznanie innej kultury, poszerza horyzonty. Uczestników spotkania wiele różniło, ale znacznie więcej łączyło. Co więcej, jeden z nauczycieli wspomniał, że umysł człowieka jest jak spadochron – działa tylko wtedy, gdy się go otworzy. Z pewnością większość nauczycieli, współpracujących w ramach tego międzynarodowego przedsięwzięcia, miała otwarte umysły. Niezaprzeczalnym dowodem na to jest nawiązanie wielu nowych partnerstw, które są zaczątkiem przyszłych projektów mobilnościowych dla uczniów w dziedzinie transportu i logistyki.
Zespół Szkół Rolniczych dzielił się doświadczeniem w realizacji staży zagranicznych w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanych ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Szeroko omówił osiągnięte rezultaty dla pierwszej grupy stażystów, którzy w maju 2019 r. odbyli praktyki w Hiszpańskich i Niemieckich przedsiębiorstwach realizując projekt: Nowe horyzonty ZSR – szansa na Twój sukces zawodowy. Nowe partnerstwa, poszerzenie wiedzy o programie Erasmus + oraz przykłady projektów mobilności stały się ogromną wartością dodaną dla uczestników warsztatów szkoleniowych.