Projekt ZSR i Ferdinand-Braun Schule w Gdańsku

W niedzielę 1 grudnia grupa uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich udała się do Gdańska, by spotkać się z rówieśnikami z Niemiec i wziąć udział
w trwających niespełna tydzień warsztatach w ramach projektu „Razem osiągniemy więcej”. Młodzi ludzie poznali lepiej historię obu narodów, odwiedzili muzea, a także doskonalili swoje umiejętności językowe.
Uczestnicy Deutsch-Polnisches Jugendwerk czyli Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży zawitali w gościnne progi Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego. Niedziela była dniem zapoznawczym, a zawarte wówczas nowe znajomości pomiędzy delegacjami Zespołu Szkół Rolniczych i Ferdinand Braun Schule w Fuldzie rozwijały się każdego dnia, ot chociażby podczas porannych animacji językowych, które potrafiły rozbudzić nastolatków i naładować energią. Młodzi Polacy i Niemcy spędzali razem czas podczas posiłków, a także w trakcie wspólnych wyjść np. na kręgielnię. Nad przebiegiem zajęć czuwali koordynatorzy międzynarodowych projektów i tłumacze – Jakub Garsta oraz Andrzej Kizel, a także nauczyciele z obu szkół.
Uczestnicy projektu „Razem osiągniemy więcej” nie mogli narzekać na nudę. Specjalnie dla nich przygotowano m.in. grę miejską, odbywającą się na terenie Gdańska. Była to doskonała okazja, by poznać miasto, jego architekturę, zobaczyć najważniejsze zabytki. Nie mniej interesujący
był wyjazd do pobliskiego Sopotu, gdzie młodzi ludzie otrzymali specjalną misję, polegającą
na uwiecznieniu na zdjęciach najciekawszych miejsc tego nadmorskiego kurortu: sopockiego molo, „krzywego domku”, latarni morskiej itp. Sporą atrakcją był również odbywający się w tym czasie w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy, który uczniowie mogli odwiedzić w czasie wolnym od zajęć warsztatowych.
W ramach współpracy polsko-niemieckiej zorganizowano także wyjścia do gdańskich muzeów, które to wizyty motywowały nastolatków do przemyśleń. Delegacje ZSR CKP i FBS udały się m.in. do Muzeum Drugiej Wojny Światowej. Odwiedzający to miejsce przekonali się,
że współczesne muzeum to nie miejsce mogące pochwalić się zakurzonymi eksponatami,
ale instytucja ucząca historii w sposób imponujący, dzięki wykonanym z wielkim rozmachem ekspozycjom, uatrakcyjnionym materiałami audio i wideo, z wykorzystaniem grafiki komputerowej, wirtualnej rzeczywistości. Nastolatkowie mogli np. przekonać się, jak na początku wojny prezentowało się typowe warszawskie mieszkanie, a jak wyglądało
po bombardowaniach. Zainteresowani, dzięki przewodnikowi i poszczególnym wystawom, mogli prześledzić historię II wojny światowej aż po rok… 1993, kiedy to teren naszego kraju opuścił ostatni radziecki czołg.
Wizyta w Muzeum Drugiej Wojny Światowej skłoniła uczniów do refleksji. Musieli oni odpowiedzieć na pytanie, czego uczy nas historia? Nastolatkowie doszli do rozmaitych wniosków. Wskazywali, że przede wszystkim nie można obwiniać współcześnie żyjących
za winy ich przodków, nie można też myśleć stereotypowo. Młodzież stwierdziła również,
że Polska musi rozważnie i ostrożnie dobierać sojusze.
Pobyt w Gdańsku nie byłaby pełnowartościowym wydarzeniem bez wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. Tam przekonali się, jak wyglądały stoczniowe realia, jak prezentowały
się więzienne cele i pokoje przesłuchań, do których trafiali zatrzymani strajkujący
i opozycjoniści. By wiedza historyczna nastolatków o roli wolnych związków zawodowych była jak największa, odwiedziny w ECS poprzedzone zostały projekcją filmu „Od Solidarności do wolności”. Uczestnicy projektu wzięli również udział w warsztatach historycznych, w czasie których udowodnili, że nie jest dla nich wyznawaniem stworzenie osi czasu, prezentującej najważniejsze wydarzenia związane z przełomem politycznym w Europie i kresem komunizmu w tej części naszego kontynentu.
W ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży nie tylko wspominano przeszłość,
ale przede wszystkim śmiało patrzono w przyszłość. Mowa tu nie tylko o przyszłości Polski
czy Niemiec, ale o tym, co czeka na każdego z uczniów z Kaczek Średnich i Fuldy. W Domu Pojednania i Spotkań zorganizowano bowiem warsztaty, poświęcone tematowi orientacji zawodowej, możliwości rynku pracy. Uczniowie mogli więc zastanowić się, jakiej przyszłości zawodowej chcą dla siebie, a co za tym idzie przeanalizować, jakiego rodzaju praktyki zawodowe okażą się im przydatne. Młodzież w ZSR podzieliła się doświadczeniem zdobytym podczas uczestnictwa w działaniu „Nowe horyzonty ZSR – szansa na twój sukces zawodowy” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, szeroko wskazując na korzyści zawodowe jakie wynikają z realizacji staży w zagranicznych przedsiębiorstwach.
Seria wydarzeń w ramach tegorocznej, grudniowej edycji projektu miała swoje zakończenie
w piątek 6 grudnia. Wtedy to polsko-niemiecka grupa młodzieży opuściła Gdańsk, wcześniej dokonując podsumowania wyników prac. Nastolatkowie zawarli nowe przyjaźnie, przekonali się również, że posługiwanie się językiem obcym to nic strasznego.