Trzecia edycja „Menu Kulturalnego” w ZSR CKP w Kaczkach Średnich

Sztuka , muzyka, architektura- te dziedziny kultury wysokiej stały się podstawą ”Menu Kulturalnego”- projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Rolniczych na Rzecz Rozwoju Środowiska Lokalnego. Od października 2019 r.  do kwietnia b.r. w ramach projektu współfinansowanego przez Fundację PZU, uczniowie ZSR  uczestniczyli  w licznych wyjazdach do teatrów, opery, kina konesera oraz szeregu warsztatów: muzycznych, teatralnych i architektonicznych.  26 lutego uczestnicy projektu mogli podziwiać W Teatrze Wielkim w Poznaniu wyjątkowy spektakl baletowy, słynnego „Don Juana”. Niezwykła oprawa muzyczna, uwspółcześniona scenografia i przede wszystkim choreografia w wykonaniu młodych baletmistrzów, zrobiły ogromne wrażenie na młodzieży. Obcowanie z kulturą wysoką stało się w Zespole Szkół Rolniczych już tradycją a reakcja uczniów wskazuje na coraz wyższą umiejętność odbioru wymagającej sztuki. Z kolei 28 lutego ,również w ramach tegoż projektu, odbyły się w Zespole Szkół Rolniczych warsztaty połączone z prelekcją p. Makarego Górzyńskiego- obecnego wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego. Znawca historii sztuki przybliżył młodzieży mapę  zabytków najbliższej okolicy, szczególnie dzieł Józefa Mehoffera  w kościele NSPJ w Turku. Uczestnicy mogli przekonać się też, jak ważną rolę w codziennym życiu odgrywa układ przestrzenny pomieszczeń i jak wpływa na ludzkie zachowania.

To już trzecia edycja „Menu Kulturalnego” potwierdzająca zapotrzebowanie młodych ludzi na sztukę. Projekt przygotowuje młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, rozbudza potrzebę korzystania z dóbr kultury, rozwija wrażliwość estetyczną, ale też uświadamia młodzieży , że może sama również taką kulturę współtworzyć.