Młodzież z ZSR na warsztatach w PWSZ Konin

Młodzież z ZSR na warsztatach w PWSZ Konin

Młodzież z ZSR na warsztatach w PWSZ Konin

Jak bardzo groźne jest sięganie po alkohol, szczególnie w młodym wieku? Jakimi argumentami posłużyć się, by przestrzec swych rówieśników przed szkodliwymi napojami energetyzującymi? Fachową wiedzę w tym zakresie uzyskali uczniowie klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ZSR CKP, którzy uczestniczyli
w warsztatach zorganizowanych na Wydziale Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie.
Picie alkoholu przez młodzież to obecnie jeden z poważniejszych problemów, przed którymi stają rządy krajów europejskich, w tym również Polski. Jak oceniają eksperci picie alkoholu jest główną przyczyną zgonów i inwalidztwa osób w wieku 15–21 lat Z badań wynika,
że najbardziej rozpowszechnioną wśród nastolatków substancją psychoaktywną jest alkohol oraz napoje energetyzujące. Chociaż raz w życiu alkohol piło 84 procent 15-16-latków
i 96 procent uczniów ze starszej grupy ankietowanych.
Młodzież klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyła
w warsztatach, które poprowadziła dr n. farm. Agnieszka Saran-Jagodzińska. Celem spotkania z wykładowcą Katedry Żywienia i Aktywności Fizycznej było podniesienie samoświadomości nastolatków w zakresie szkodliwego działania używek i energetyków. Uczniowie wysłuchali wykładu nt. „Konsekwencji nadużywania alkoholu i napojów energetyzujących przez młodzież”, a także mieli możliwość uczestniczyć
w ćwiczeniach badając pH różnych napojów np. (soków, kaw, herbat, napojów słodzonych
i energetyzujących, naparów z ziół), a także płynu do płukania jamy ustnej.
Spożywanie popularnych energetyków nie jest bezpieczne dla dzieci i młodzieży, choć polskie prawo nie zakazuje sprzedaży tych produktów osobom niepełnoletnim. Regularne sięganie po napoje energetyczne i alkohol to prosta droga do chorób układu krążenia,
a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Zarówno kofeinę, jak i alkohol bardzo łatwo można przedawkować. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedna puszka to równowartość czterech filiżanek kawy wypitych przez osobę dorosłą. Młodzież nie zawsze zastanawia się nad konsekwencjami działania napojów alkoholowych i energetyzujących na organizm. Nie myśli o tym, że ich spożycie niesie rzeczywiste zagrożenia, dlatego tak ważne są szeroko pojęta edukacja i profilaktyka w tym zakresie.
Podsumowując zajęcia wykładowca zadał pytanie uczniom wchodzącym w dorosłe życie czy warto sięgać po środki psychoaktywne? Uczniowie na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie sami…

Galeria