Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach dla Żołnierzy Wyklętych

Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach dla Żołnierzy Wyklętych

Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach dla Żołnierzy Wyklętych

Upłynęło wiele lat zanim środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Prezydent Lech Kaczyński korzystając ze swego prawa do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył stosowny projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski nie wycofał tego projektu. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta nie jest bez znaczenia – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego kompanów. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.
Ustanowienie w 2011 r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zespół Szkół Rolniczych W Kaczkach Średnich mimo czasu pandemii włącza się w uczczenie tych niezłomnych bohaterów, tak nieludzko traktowanych przez komunistyczne władze PRL.
Vladyslav Shultz III TŻ i Kamil Korycki II TPS wykonali grafiki komputerowe. Wiersz „Ku pamięci” napisała Dorota Wawrzyniak III TŻ. Nikola Jeske III TŻ i Sandra Zielińska IV TOR oddały cześć „Wyklętym” na cmentarzu komunalnym gdzie znajduje się grób żołnierzy oddziału „Groźnego” zamordowanych w lesie pod Małoszyną po pokazowym procesie.
Uczennice klasy I SpR Zuzanna Marek, Adrianna Grzelak i Dominika Konciak upamiętniły Żołnierzy Niezłomnych w swoich pracach plastycznych.
Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Pani Elżbieta Karwacka wraz z wicedyrektorem Dariuszem Jasakiem oddali hołd w miejscach pamięci w Turku i w miejscowości Czyste koło Dobrej. W tych miejscach także przedstawiciele samorządu powiatowego, włodarze miasta Turku, gminy Turek, minister Ryszard Bartosik oraz radni miejscy i powiatowi złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Cześć i chwała BOHATEROM!

Galeria

Skip to content