17 Września

17 września 2021 roku obchodziliśmy 82 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Nasz kraj walczący od 1 września z nazistowskimi Niemcami został zmuszony walczyć na dwa fronty z państwami pragnącymi wymazać Polskę z mapy państw europejskich, a naród polski skazać na zagładę i zapomnienie. Agresja sowiecka zapoczątkowała tragedię tysięcy polskich żołnierzy i oficerów w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Mińsku, Kijowie i w Chersoniu. 10 lutego 1940 rozpoczęła się tragedia ludności cywilnej zamieszkującej Kresy Wschodnie zmuszonej pod radzieckimi bagnetami do opuszczenia swoich domów i zesłanej w głąb Syberii i do Kazachstanu.
Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia zostały zorganizowane przez I Liceum Ogólnokształcące w Turku. W trakcie obchodów odbyła się msza polowa i okolicznościowe przemówienia. Zwieńczeniem uroczystości była piękna akademia artystyczna przygotowana przez uczniów I LO w Turku, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod kamieniami upamiętniającymi ofiary agresji sowieckiej. W uroczystościach uczestniczyła delegacja uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich w składzie: Beata Zielińska, Margarita Czekała, Kinga Kolenda, Kacper Siwiński i Bartosz Tołkacz.