Warsztaty Narodowego Czytania

Warsztaty Narodowego Czytania

Warsztaty Narodowego Czytania

Już po raz dwunasty w ramach akcji Narodowe Czytanie w całej Polsce, wraz z parą prezydencką, czytano wybrane dzieło literatury polskiej.
Uczniowie naszej szkoły razem z zaproszonymi gośćmi i kadrą pedagogiczną, włączyli się w tę wyjątkową akcję. Tym razem przedmiotem refleksji było dzieło Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem, łączące epicki rozmach z wyjątkowym stylem i klimatem Polski Kresów Wschodnich.
Towarzyszyło one Polakom, kiedy pod zaborami próbowali ocalić to, co najcenniejsze- narodową tożsamość. Autorka dała czytelne wskazówki: naród przetrwa, jeśli zachowa język i kulturę. Utwór ważny i dziś, ze względu na nieprzemijające pytania dotyczące pamięci historycznej. Każdy naród ma prawo do wolności. Jest to szczególnie istotne i dziś , kiedy widzimy na własne oczy skutki rosyjskiego imperializmu. Tradycja to nie jest oddawanie czci popiołom. Każdy Polak ma prawo do dumy narodowej, pamięci o tych, którzy polegli, by inni mogli cieszyć się wolnością. Ma również zadanie, by razem z innymi budować „małą ojczyznę”, mądrze i solidarnie.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się na auli szkolnej, z udziałem zaproszonych gości. Lektorami byli: pan Dariusz Kałużny – Starosta Powiatu Tureckiego, pani Elżbieta Karwacka – dyrektor ZSR, pani Elżbieta Wojciechowska – wicedyrektor ZSR, pani Monika Kędzia – kierownik do spraw kształcenia praktycznego, pan Dariusz Jasak – wicedyrektor ZSR, uczennice klas: I TR – Anna Biniek i Martyna Michałowska, I LO – Kornelia Kropidłowska oraz Joanna Pyrkowska, z klasy II AK – Natalia Słodzińska, Zosia Kaczmarek, z klasy IV SpR – Natalia Pietrzak, z klasy IV TMRA – Kasia Bartosik ,Adam Krawczyk, Patryk Pawlak i Dawid Glapa. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

Galeria

Skip to content