Chcesz uzyskać kwalifikacje rolnicze? Zgłoś się do nas! Po ukończeniu kursów i zdaniu egzaminów, uzyskasz tytuł Technik Rolnik, a tym samym kwalifikacje rolnicze.
Chcesz uzyskać kwalifikacje rolnicze? Zgłoś się do nas! Po ukończeniu kursów i zdaniu egzaminów, uzyskasz tytuł Technik Rolnik, a tym samym kwalifikacje rolnicze.
Zagraniczne staże, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych dobiegły końca. Praktyki odbywające się w maju to efekt projektu ZSR pod hasłem:„ Europejskie praktyki w ramach programu Erasmus+ Twoją szansą na sukces zawodowy” realizowane są dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Celem projektu jest zdobywanie kompetencji zawodowych na rynkach zagranicznych, zapoznawanie się ze specyfiką zawodu, wdrażanie w nowe miejsca pracy, ale także wymiana kulturowa oraz możliwość poszerzania umiejętności językowych. Dzisiejszy rynek pracy poszukuje młodych ludzi, którzy potrafią łączyć wiedzę z praktyką, nie boją się nowych wyzwań, łatwo się komunikują. Takich właśnie umiejętności nie zabraknie uczniom naszej szkoły, którzy 7 maja rozpoczęli praktyki w Hiszpanii oraz Niemczech.
W zagranicznym kształceniu praktycznym udział wzięło 36 uczniów klas trzecich. Ich wyjazd poprzedziły zajęcia przygotowawcze w zakresie językowym, kulturowym i psychologicznym. Zawodową przygodę w hiszpańskiej Walencji przeżyło 30 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum pojazdów samochodowych, technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technikum organizacji reklamy, technikum informatycznego i technikum mechanizacji rolnictwa. Natomiast w niemieckim Duisburgu staże realizowali uczniowie technikum spedycyjnego. Wyjazdy uczniów w ramach Erasmus+ to cenna lekcja. Młodzież naszej szkoły nie tylko musiała radzić sobie z organizacją pracy, ale również samodzielnymi podróżami komunikacją miejską do zakładów pracy. Podczas czterech tygodni praktyk uczniowie mieli okazję pracować w takich miejscach jak: restauracje hotelowe, Firmy IT, firmy logistyczne, czy też w autoryzowanych serwisach samochodowych.
Pobyt naszych uczniów na zagranicznych stażach to nie tylko czas pracy, ale również możliwość poznawania kultury hiszpańskiej i niemieckiej, okazja do zwiedzania i korzystania z uroków np .południowego klimatu. Jak twierdzą uczestnicy- Naprawdę fajnie być Erasmusem! W wolnym czasie, wraz z opiekunami, młodzież uczestniczyła w licznych wycieczkach, między innymi do Oceanarium, Dusseldorf ‘u a nawet miała okazję zobaczyć Corridę ( podobno odbywającą się tylko 3 razy w roku).
Założenia projektu zostały więc zrealizowane w pełni. Uczniowie dzięki niemu wyposażeni są w nowe doświadczenia i wiedzę. Potrafią poruszać się w nieznanych miejscach, poszerzyli zakres swoich umiejętności i kwalifikacji, dokonali kolejnego kroku w rozwoju osobistym. Uwieńczeniem tych doświadczeń będzie uzyskanie odpowiednich certyfikatów, które przyczynią się do zawodowych sukcesów. Więcej zdjęć.
Wielość działań podejmowanych w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich sprzyja podnoszeniu kompetencji zawodowych na równi z kształtowaniem umiejętności społecznych i językowych a całość jest odpowiedzią na zapotrzebowania płynące zarówno z krajowego, jaki i europejskiego rynku pracy. Bez wątpienia, jedną z takich inicjatyw jest jedyny w powiecie tureckim projekt ZSR: "Europejskie praktyki w ramach programu Erasmus + Twoją szansą na sukces zawodowy. Nazwa projektu realizowanego w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich jest nieprzypadkowa. Właśnie praktyczne doświadczenie zdobyte u najlepszych hiszpańskich i niemieckich pracodawców pozwoli uczniom ZSR przenosić europejskie standardy na przyszłe życie zawodowe.
Miesięczną mobilność uczniów klas trzecich ze wszystkich kierunków kształcenia realizowanych w ZSR poprzedziły zajęcia przygotowawcze w zakresie językowym, kulturowym i psychologicznym. Tym sposobem w pierwszy weekend maja 36 uczestników projektu rozpoczęło przygodę zawodową w Hiszpanii i Niemczech. Łącznie 30 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum pojazdów samochodowych, technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technikum organizacji reklamy, technikum informatycznego i technikum mechanizacji rolnictwa wyleciało do blisko milionowej Walencji, a 6 spedytorów wyjechało do niemieckiego Duisburga.
Główny cel projektu, to zdobycie praktycznego doświadczenia, zapoznanie się z kulturą zawodu i środowiska pracy, doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole, w tym przypadku międzynarodowym oraz zwiększenie motywacji do nauki języków obcych. Biegła znajomość tych ostatnich otwiera bardzo szeroko drzwi w każdym zawodzie, pozwala sięgać wyżej i poszerza horyzont. Przebywający na „Erasmusie” uczniowie dzięki maksymalnemu zaangażowaniem w realizację praktyk z pewnością zaopatrzą się w niejeden klucz do sukcesu zawodowego.
Erasmus+ w ZSR to również mnogość doświadczeń, składająca się na całokształt przyszłego światopoglądu. Im więcej zobaczysz, przeżyjesz, doświadczysz tym jesteś bogatszy, umiejętniej pokonujesz trudności i nie tworzysz barier w komunikacji. Bez wątpienia tegoroczni "Erasmusi", zarówno ci przebywający w Walencji, jaki ci w Duisburgu, twardo trzymają się tej zasady i nie marnują ani minuty. Już w ciągu dwóch tygodni pobytu na praktykach wiele udało się już dołożyć do bagażu doświadczeń kulturowo – zawodowych. Czas wolny od pracy nad kształtowaniem umiejętności zawodowych w europejskim wymiarze poświęcają całkowicie kulturoznawstwu. Było już zwiedzanie klimatycznej Walencji, największego w Europie Oceanarium czy obserwowanie corridy. W Niemczech z kolei, spacery nad Renem, poznawanie urokliwego Duisburga i Dusseldorf’u, ZOO z pokazem delfinów i najprawdziwszym koalą oraz ulicznych festiwali.
Same praktyki zawodowe stanowią swoisty pomost pomiędzy wiedzą zdobytą w szkole a właściwym zatrudnieniem, zwiększając tym samym atrakcyjność i konkurencyjność „Erasmusów” na rynku pracy. Udział w stażu zostanie potwierdzony zaświadczeniami oraz certyfikatem Europass Mobilność. Przed „Erasmusami” z ZSR jeszcze pół miesiąca nabywania nowych umiejętności, poznawania europejskiego środowiska pracy, standardów i jakości. Więcej zdjęć.
Kluczowym celem kształcenia zawodowego dla Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, skutecznie realizowanym w ostatnich latach poprzez różnorakie innowacyjne działania projektowe, jest jak najlepsze przygotowanie uczniów do radzenia sobie na międzynarodowym rynku pracy. Zgodnie z przyjętą strategią szkoła podejmuje kolejne wyzwanie – realizację od roku szkolnego 2017/2018 przez kolejne 3 lata projektu „VETMO4TL” z partnerami z Francji, Belgii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Finlandii, Irlandii, Holandii. Istotą przedsięwzięcia jest wzmocnienie współpracy pomiędzy europejskimi centrami kształcenia praktycznego w dziedzinie transportu i logistyki, a w konsekwencji zwiększenie mobilności nauczycieli i uczących się. Przystąpienie ZSR CKP do prestiżowego, międzynarodowego projektu możliwe było dzięki członkostwu w europejskiej sieci NETINVET zrzeszającej siedemdziesiąt pięć szkół, centrów szkoleniowych i organizacji zawodowych z dziesięciu krajów naszego kontynentu.
W dniach 16 i 17 listopada w Paryżu odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu, wśród międzynarodowych instytucji zagranicznych. Poza szkołą z powiatu tureckiego znaleźli się:
- AFT France – Zrzeszenie na rzecz kształcenia zawodowego w transporcie powołane przez Francuska Federacja Związków Transportowych (Francja)
- ITL Piacenza – Terytorialna Inspekcja Pracy Piacenza (Włochy)
- Centrum Koordynacji i Zarządzania Programami Europejskimi – DGEO – (Belgia)
- Departament Edukacji Katalonii (Hiszpania)
- Szkoła Zawodowa Kehl (Niemcy)
- Rada Związku Nauczycieli Irlandii (Irlandia)
- Instytut Efektywności Pracy TTS (Finlandia)
- Szkoła Zawodowa Kainuun (Finalndia)
- Stowarzyszenie IPTRANS – Profesjonalna Edukacja w Branży Transportowej (Portugalia)
- Szkoła Graafschap (Holandia)
Projekt „VETMO4TL” umożliwi wdrożenie ram dla mobilności, opartych na wspólnej definicji, w odniesieniu do kwalifikacji na poziomie EQF 4 w dziedzinie transportu i logistyki oraz wytycznych dotyczących organizacji mobilności zrozumiałych dla wszystkich podmiotów, związanych z kształceniem zawodowym, tj. nauczycieli, uczniów, szkół, właściwych organów i zaangażowanych przedsiębiorstw.
Dzięki międzynarodowej współpracy nauczyciele zyskają większą przejrzystość profilów pracy, istniejących w krajach uczestniczących w projekcie, zaś transparentność standardów kwalifikacji i porównywalne programy nauczania ułatwią organizację mobilności.
Co najważniejsze, uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych zyskają jasny obraz potencjalnego środowiska pracy. Niewątpliwie, wpłynie to pozytywnie na planowanie własnej kariery zawodowej i znacznie poszerzy możliwości zatrudnienia.
W ramach projektu przewidziane są liczne szkolenia z zakresu organizacji mobilności. Jedno z nich ma również odbyć się w Polsce.
Całokształt podejmowanych przez Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich prac w ramach sieci partnerstw międzynarodowych wpłynie na ujednolicenie profilu kompetencji wymaganych od pracownika i wykształci u uczniów umiejętność efektywniejszego dostosowania się do wymogów rynku pracy oraz potrzebę nieustannego poszerzania swoich kwalifikacji zawodowych. Więcej zdjęć.
Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich uczestniczy w akcji pozyskiwania na rzecz naszej szkoły 1% podatku za pośrednictwem Stowarzyszenia "Przyjazna Szkoła". Wszystkich, którzy chcą wesprzeć działalność naszej szkoły zachęcamy do przekazania nam 1% swojego podatku. Nie trzeba iść do banku ani na pocztę, żeby zrobić przelew! Wystarczy dobrze wypełnić PIT - urząd skarbowy zajmuje się resztą sam!