FBS Fulda – ZSR – wymiana kulturowa 2018

W nauczaniu języków obcych istotną rolę odgrywa nieustanne stwarzanie okazji do kontaktu z rodzimym użytkownikiem języka, gdyż oprócz przełamywania barier w komunikacji, native speaker wnosi w rozwój umiejętności językowych całą otoczkę kulturową i mentalnościową. Z kolei połączenie tych elementów przygotuje uczniów do sprawnego komunikowania się w różnych sytuacjach, a o jego skuteczności zadecyduje umiejętności interakcji i współpracy w grupie. Stąd też w strategii pracy ZSR CKP w Kaczkach Średnich znajdują się działania łączące sobie kształtowanie kompetencji kluczowych i językowych, od innowacyjnych konkursów językowych, staży zagranicznych, międzynarodowych projektów, po właśnie odbywającą się wymianę kulturową. Uczestnicy projektu realizowanego z partnerską szkołą Ferdinand-Braun-Schule z Fuldy, przy wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego znaleźli czas na przesłanie pozdrowień z Gdańska, a na pytanie jak minęły pierwsze dni… odpowiedzieli:

Po niedzielnej podróży do Gdańska, odebraliśmy naszych niemieckich kolegów z dworca kolejowego i rozpoczęliśmy wspólną przygodę. Integracji i poznaniu się sprzyjały przedpołudniowe poniedziałkowe animacje językowe. Następnie, podzieleni na grupy międzynarodowe wyruszyliśmy w drogę z listą zagadek językowych, których rozwiązanie pozwoliło nam odkryć najciekawsze miejsca starego miasta. Po obiedzie już zintegrowani  świetnie bawiliśmy się, grając w kręgle.
Tematem drugiego dnia pobytu, była  II Wojna Światowa. W jej historię wprowadził nas pan Daniel Zydek podczas zwiedzania muzeum II Wojny Światowej. Po skończonej wycieczce, mieliśmy okazję podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w muzeum. A doskonałym podsumowaniem dnia było wyświetlenie filmu nakręconego przez nasz „kaczkowski” KGF pod tytułem „Dziś idę walczyć mamo”. To była wspaniała lekcja historii zarówno dla grupy polskiej jak i  niemieckiej!

Kolejne dni okazały się równie ciekawie….