Świąteczne granie i pomaganie w ZSR!

Okres przedświąteczny zazwyczaj upływa nam na porządkach, wielkich zakupach i przygotowaniach. To czas niezwykle intensywny i pracowity. Myślimy wtedy przede wszystkim o swoich bliskich. Chcemy, żeby był to ciepły, rodzinny, wyjątkowy czas dla nas i naszych krewnych. Warto pamiętać w te dni nie tylko o naszych bliskich, ale także o zupełnie obcych nam osobach, którym w tym szczególnym, wyjątkowym okresie możemy pomóc, podarować odrobinę uśmiechu i radości. Zanim zasiądziemy do świątecznego stołu, spróbujmy pomóc osobom ubogim, schorowanym, starszym, samotnym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Społeczność szkolna ZSR CKP w Kaczkach Średnich nie zapomniała o swoich kolegach z Turku oraz o wyjątkowej rodzinie z okolic Tuliszkowa.

19 grudnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się kolejna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego, podczas którego zbierane były pieniądze przeznaczone na paczki dla Uczniów z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Turku.

Uczniowie 11 klas (1 TOR, 1 TMR, 1 TPS, 1 TSP, 1 TŻ, 2 TOR, 2 TMR, 2 TBŻ, 3 TMR, 3 SOR oraz 3 TPSEO) przygotowali stoiska z ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi i przyrządzonymi przez siebie smakołykami. Można było zakupić świąteczne pierniczki, ciasta, stroiki, kartki z życzeniami i wiele innych bożonarodzeniowych ozdób. Rozbrzmiewała świąteczna muzyka, migotały kolorowe światełka, wypieki kusiły aromatycznymi zapachami. Jarmark cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, i mimo tego, iż wszystkie klasy rywalizowały ze sobą, wokół panowała niezwykła, ciepła i rodzinna atmosfera. Spośród wszystkich uczestników jarmarku klasa III TMR wykazała się najlepszymi zdolnościami marketingowymi i zebrała najwięcej pieniędzy ze sprzedaży swoich produktów. Nagroda zostanie uzgodniona ze zwycięzcami.

Jak co roku, uczniowie ZSR pod czujnym okiem katechetów, przygotowali przedstawienie jasełkowe. Kaczkowska scena zamieniła się w świąteczną ulicę, po której przechadzali się przypadkowi przechodnie, babcie, nastolatki, biznesmeni, rodzina. Reporterka zaczepiała przechodniów, pytając o Święta Bożego Narodzenia. Część z nich całkowicie zapomniała o tym co ważne, ograniczyli się tylko do prezentów i czasu wolnego, niektórzy mówili o przebaczeniu, dzieleniu się i wspólnym spędzaniu czasu. Jedynie rodzina pamiętała o prawdziwej istocie Świąt Bożego Narodzenia. To przecież urodziny Jezusa, który przychodzi do naszych serc i domów. Na jego cześć śpiewamy kolędy, rozmawiamy, a prezenty są wyrazem wzajemnej miłości, która powinna w rodzinach panować. Reporterka z gwarnej ulicy przeniosła się do samego Betlejem, gdzie rozmawiała z Maryją i Józefem, a także z pasterzami i królami, którzy przybyli oddać pokłon Królowi całego świata.

Podczas przestawienia gościliśmy Panie koordynujące akcję Szlachetnej Paczki z Tuliszkowa, które podsumowały działania prowadzone w naszej szkole – „Kaczki dla Szlachetnej Paczki”. Opowiedziały o swojej aktywności charytatywnej, ale przede wszystkim o obdarowanej przez społeczność szkolną rodzinie, jej problemach, zakupionych sprzętach i prezentach. Wręczono również dyplomy dla szczególnie zasłużonych członków Szkolnego Koła Caritas: Daria Pyziak, Paulina Zaroda, Wiktoria Jafra, Szymon Strycharczyk, Aleksandra Raźniewska, Dominik Gryska – to osoby, które przyczyniły się do sukcesu tego przedsięwzięcia.

Grudzień, czas przedświąteczny, nastraja do zadumy, niesie nadzieję na lepsze jutro i wyzwala postawy społeczne nastawione na pomoc drugiemu człowiekowi. To szczególny czas, kiedy pomaganie jest nam bliższe i jesteśmy wrażliwsi na potrzeby innych. Warto ulec tej świątecznej atmosferze i zrobić coś dla innych, ta pomoc dla kogoś może być bezcenna. Wykorzystajmy dobrze czas przygotowań do Bożego Narodzenia i pozwólmy również innym cieszyć się ze świąt.
Kinga Osiewicz, kl. IV SOR