Co łączy Kaczki ze skrzypcami?

Podróż „Z Kaczek Średnich do Wysokiej Kultury” trwa. W dniu 9 stycznia uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, uczestniczący w projekcie dotowanym przez Fundację PZU Warszawa, mogli kolejny raz poczuć smak „sztuki wysokiej”, czyli uczestniczyć w warsztatach i małym koncercie wychowanków klasy skrzypiec z Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku wraz z nauczycielką tej klasy, panią Iriną Olas. Spotkanie było kolejnym elementem prokulturowego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich na Rzecz Rozwoju Szkoły i Środowiska Lokalnego. Dlatego młodzież ZSR z zainteresowaniem uczestniczyła w warsztatach skrzypcowych, podczas których mogła poznać krótką historię instrumentu i jego powstawania, zobaczyć jak przebiega nauka gry na instrumencie na różnych etapach edukacji oraz wysłuchać kilku utworów w wykonaniu młodych skrzypków i całego zespołu kameralno-smyczkowego. Warsztaty prowadzone przez panią Irinę Olas ujawniły też rolę aranżacji w tworzeniu dzieła muzycznego i arkana branży muzycznej. Absolwentka Konserwatorium Petersburskiego miała okazję współpracować z takimi muzykami jak np. Beyonce czy Edyta Górniak. Projekt ma przede wszystkim na celu uwrażliwiać młodzież na sztukę, uczyć obcowania i odbioru sztuki wysokiej. Spotkanie z uczniami szkoły muzycznej było dla słuchaczy również inspiracją do realizowania własnych pasji i uświadomiło, że mistrzem można zostać nie tylko dzięki talentowi, ale przede wszystkim poprzez żmudną pracę. Warsztaty stały się też okazją do integracji środowiska lokalnego i uczniowskiego.
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich składa serdeczne podziękowania pani Irinie Olas oraz uczniom Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku za inspirujące i nietuzinkowe spotkanie.