Inauguracja kampanii profilaktycznej w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich

O szkodliwości narkotyków i wszelkich substancji psychoaktywnych popularnie nazywanych dopalaczami wiedzą wszyscy. Ale w edukacji młodego człowieka nie można pominąć etapu profilaktyki, zapobiegania sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu. Uczniowie powinni zdobyć wiedzę, która sprzyjać będzie postawom asertywnym, dojrzałym i świadomym. Temu służy kampania profilaktyczno-edukacyjna pod hasłem „Narkotyki i dopalacze zabijają”, która 2 kwietnia rozpoczęła się w całym kraju.

W ZSR w Kaczkach Średnich miało miejsce spotkanie inauguracyjne zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Turku oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku, podczas którego zaprezentowano hasło kampanii „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Naczelnik Wydziału Prewencji podisp. Wiesław Raczyk w swym wystąpieniu odniósł się do działań podjętych w czasie wcześniejszej akcji, przywołał w rozmowie z młodzieżą dane dotyczące zatrzymań w naszym regionie, co miało uświadomić skalę zagrożenia. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej lek. med. Alfred Rajczyk przedstawił zagrożenia związane z utratą zdrowia w sytuacji zażywania narkotyków i dopalaczy. Zaprezentował również stan prawny od momentu podjęcia działań w roku 2010.

Ideą spotkania było uświadomienie młodzieży konieczności reakcji, gdy istnieje podejrzenie, że ktoś znajduje się pod wpływem środków odurzających. Takie zachowanie może uratować życie. Dopalacze, które w Internecie ze względów prawnych funkcjonują jako wyroby kolekcjonerskie, nie mają określonego składu chemicznego, reakcja organizmu jest nieprzewidywalna. Nie wolno więc eksperymentować, bagatelizować decyzji o zażyciu niekiedy estetycznie i niewinnie wyglądającej tabletki.

Dyrektor szkoły Krzysztof Świerk apelował do młodzieży o rozsądek i rozwagę w sytuacjach pozaszkolnych. Uzależnienie zabija i niszczy nie tylko organizm, ale także relacje społeczne, krzywdzi osoby niewinne. To ważne wydarzenie profilaktyczne połączone zostało z obchodami Światowego Dnia Zdrowia, którego celem było zwrócenie uwagi na powszechność opieki medycznej.