Dzień języka ojczystego w ZSR – opowieści o rycerskości

Słowiańscy wojowie, średniowieczni rycerze, współcześni dżentelmeni! O odwadze, męstwie, zasadach lub ich braku, „walce z otwartą przyłbicą”, honorze i wierności dyskutowali w tym tygodniu uczniowie klas ITPS i ITMRiA  na lekcjach języka polskiego. Inspiracją do tych rozważań było spotkanie
z przedstawicielem Zgromadzenia Wojów i Rycerzy Grodu Tura, panem Bartoszem Adamczewskim , który przybliżył młodzieży zwyczaje słowiańskich wojów a uczniowie mogli skonfrontować z nimi zasady etosu rycerskiego, o którym mówili na swoich lekcjach.  Młodzież miała okazję zobaczyć na żywo strój wojownika a  śmiałkowie osobiście odczuć na sobie ciężar hełmu i całego rynsztunku woja, którego atrybutami był miecz, topór i tarcza. Ta „żywa lekcja” stała się ilustracją do omawianych zagadnień na języku polskim , ale też  inspiracją do poznawania naszej kultury i poszukiwaniu nowych pasji.