Szkolenie na temat afrykańskiego pomoru świń w ZSR

W ramach poszerzania wiedzy związanej z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) zagrażającym hodowli w gospodarstwach rolnych, odbyło się szkolenie w ZSR w Kaczkach Średnich. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Turku. Przeprowadzone na terenie ZSR szkolenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Starosty Tureckiego Mariusza Seńko połączyło teorię z działaniem praktycznym. W spotkaniu 15 października udział wzięli przedstawiciele weterynarii, straży, samorządów z terenu powiatu tureckiego, a także uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Uczestnicy wysłuchali wykładów wygłoszonych przez Kierownika Zespołu ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt lekarza weterynarii Barbarę Skorupską-Woźniak oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Turku Jana Radzimskiego. Omówiono podstawy prawne w przezwyciężaniu ASF oraz stosowane procedury zwalczania chorób zakaźnych w gospodarstwach rolnych. Obecność wirusa ASF odnotowano w niedawnym czasie na pograniczu województwa łódzkiego. Należy pamiętać, że województwo wielkopolskie, obok łódzkiego, kujawsko-pomorskiego jest największym producentem trzody chlewnej. W części praktycznej szkolenia zademonstrowano nowoczesną matę dezynfekcyjną. Uczestnicy dowiedzieli się o zasadach bioasekuracji terenu i stad przed chorobą. Na spotkaniu poruszono też zagadnienie współpracy pomiędzy zainteresowanymi instytucjami w celu zapobiegania szerzeniu się ASF.
Zdjęcia pochodzą ze strony iTurek.net